Petr Kropáč - ELEKTRO

Petr Kropáč

Bojovníků za svobodu 11
78501 Šternberk
Pracovní doba: PO - PÁ - 7,00 - 16,00
775 580 220
kropac@kropacelektro.cz

Kdo a co smí provádět?

24.06.2009 03:57

 

Nedávno jsem vyslechla rozhovor dvou vodoinstalatérů. Jeden si stěžoval na elektrikáře, že mu odmítl poradit i přes to, že on mu s vodou radil. Elektrikáři prý neradi radí, aby nepřišli o "rito". Co je asi na tom pravdy?

Kdo a co smí provádět?

Pokud budete pátrat po odpovědi ve vyhláškách a knihách, pak vás tato informace bude stát hodně peněz a stejně ty, kteří jsou odhodlaní něco zbastlit, pokazit, zničit, nebo i někoho zmrzačit, nechci přímo říct zabít.

Neodborná osoba nemá na elektroinstalaci, vyjma ovládacích prvků, co sahat!

Neřešme teď čísla vyhlášek, zákonů. Zjednodušeně řečeno, pokud to zapojíte vy, dům shoří, někoho to zabije, vyšetřovatel jde po tom, kdo to zapojil. A právník bude mít dost práce.

Protože si dnes můžete koupit jakýkoliv elektroinstalační materiál, lidé se domnívají, že jej můžeme i instalovat sami. Někdo se odváží, někdo ne. V těchto případech každá odpověď elektrikáře je vždy stejná, "nesahat!"

Proč takto elektrikáři odpovídají?
Nebylo nic snazšího, než se manžela optat. On se ptá JEN, zda může vyměnit jistič za jiný. Prý jsou to dva dráty ... Ale co ty souvislosti kolem? ... mi manžel vysvětluje pohnutky, proč se zlobí.
Z našeho pohledu se opravdu jedná o povolení několika šroubků. Ale výměnou jednoho prvku za jiný (s jinou hodnotou) se může změnit systém instalace. Zda to možné je, či není, stačí přivolanému elektrikáři často i několik minut. Takové rady po telefonu se protahují o různá upřesnění do takových rozměrů, že cena takové rady převyšuje přivolání odborníka, jeho práce i se zárukou.