Petr Kropáč - ELEKTRO

Petr Kropáč

Bojovníků za svobodu 11
78501 Šternberk
Pracovní doba: PO - PÁ - 7,00 - 16,00
775 580 220 775 560 120
kropac@kropacelektro.cz

Nahradí LED žárovky?

05.01.2009 19:39

 

Zřejmě nejčastěji se na nás zákazníci v současnosti obrací s následujícím okruhem dotazů: Mohu použít světelné zdroje LED jako plnohodnotnou náhradu žárovky? Lze použít světelné zdroje LED pro běžné osvětlení domácnosti?

    

 

Na takto jasně položenou otázku lze celkem jednoznačně odpovědět: Ano, LED je v současnosti dostatečně výkonným světelným zdrojem a lze již realizovat osvětlení domácnosti nebo kanceláře srovnatelné s jinými běžně používanými světelnými zdroji (žárovky a zářivky). Navíc lze i dodat: LED do domácností v současnosti běžně (doslova denně) nejen navrhujeme, ale také denně nějakou aplikaci LED realizujeme. Odpověď je pravdivá, aby však nedošlo k nedorozumění, považuji za potřebné dodat i vysvětlení.

 

Výhody:
Aplikací LED zákazník dokonce oproti žárovkám, zářivkám a výbojkám získá významné přidané hodnoty v podobě:

Lepší životnosti světelných zdrojů LED, která je o proti zářivkám vyšší o desítky procent a o proti žárovkám je nárůst dokonce o řád (cca 10x i více krát).
V současnosti výrobci uvádí hodnoty životnosti LED cca 20.000-100.000 provozních hodin, zářivka 8.000 - 20.000 provozních hodin, žárovka 1.000-4.000 provozních hodin. LED lze například výhodně aplikovat na místech obtížně dostupných pro údržbu.

- Nižší energetické náročnosti LED ve srovnání se zářivkami a žárovkami.
Účinnost nejnovějších LED prezentovaných na veletrzích je cca 120 lm/W, zářivka cca 60-80 lm/W, žárovka cca 20 lm/W. T.j. účinnost LED je o desítky procent o proti zářivkám a až o násobky vyšší a žárovkám, při zachování stejných hodnot osvětlení. LED jsou více vhodné na místa s požadavkem na trvalé svícení.

- Světelné zdroje LED nevyzařují UV (ultrafialové) záření. Nedochází k vybělení osvětleného předmětu při svícení z malé vzdálenosti jako u bodových žárovek (ikdyž jsou v provedení UV STOP. pozn. - Provedení UV STOP snižuje produkci UV záření pouze o 50% nikoli na hodnotu 0 (nula)).

- Světelné zdroje LED mají nízkou povrchovou teplotu světelného zdroje. Maximální konstrukční teplota zdroje LED je 120 stC (běžná provozní obvykle cca 60 stC), žárovka až několik set stC, zářivka cca 60-80 stC. Bezpečnější aplikace v hořlavých materiálech a stejně tak předměty osvětlené na malou vzdálenost mohou být hořlavé.

- Jednodušší regulace osvětlení LED - technicky je regulace LED srovnatelná se žárovkami - t.j. obvykle postačí regulovat pouze efektivní hodnotu napájecího napětí světelného zdroje, t.j. často postačí místo vypínače vřadit do instalace běžný elektronický regulátor pro žárovkové osvětlení. Na rozdíl od žárovek má LED i během regulace konstantní teplotu světla, zatímco u žárovek teplota světla razantně klesá (červená). Zářivky sice při regulaci zachovávají teplotu světla, ale regulace je technicky náročnější a obvykle nemůže být aplikována do běžné, klasickým způsobem zbudované elektroinstalace.

 

- Pomocí regulace RGB lze u LED jednodušeji nastavit různé barevné tzv. náladové osvětlení, včetně možnosti plynulého prolínání barev (RGB - Red (červená), Green (zelená), Blue (modrá), které se stále častěji stává součástí bytových interiérů. Dosavadní nastavování barev například u žárovkových, nebo výbojkových svítidel bylo mnohdy velmi komplikované. U žárovek a výbojek se nejčastěji provádělo mechanicky pomocí řízených servomotorků, které před světelný zdroj nastavovaly filtry. Stejně tak se intenzita se nastavovala opět mechanickou clonou. V případě zářivek se již obvykle jedná o elektronickou regulaci, ale sytost světelného efektu, je obvykle významně nižší, v porovnání se žárovkami, nebo zářivkami. Nastavování barev u LED lze plně elektronicky plynule řídit, včetně možnosti různých stroboskopických efektů bez světelné setrvačnosti s výbornou sytostí barev a celý systém je nehlučný o proti servomotorkům.

- Snad nebudu velkým vizionářem (ani sám sobě lhářem) jestliže uvedu, že během krátké budoucnosti si lze celkem snadno představit uvedení svítidel s podle mne důležitým a zatím málo používaným komfortem, v podobě možnosti plynulého nastavení teploty světla v rozsahu například 2700K - 6500K. Taková vychytávka může být časem dost oblíbená. Během dne si uživatel může nastavit studené denní světlo (6000K) podporující výkonnost a naopak večer teplé osvětlení (2700K), navozující příjemné, relaxační pocity. Potřebuji-li večer pracovat, ponechám bílé denní světlo stimulující pracovní výkon, popřípadě si mohu plynule nastavit kompromis v rozsahu například uvedených teplot (2700K - 6500K), jaký mi pro danou situaci vyhovuje a podobně. V Německu a severských zemích se v posledních letech během dlouhých zimních večerů stalo populární používání osvětlení s vysokou teplotou cca 8000K (pomocí speciálních zářivkových trubic s vysokou teplotou spektra) k léčbě depresí z dlouhé zimy, což by LED mohlo zvládat rovněž a to vše v rámci jednoho svítidla bez potřeby další lampy, která by v interiéru třeba překážela, nebo by se do zařízeného interiéru nehodila designem a může být tedy trvalou součástí domácnosti, pouze se nastaví potřebná teplota.

   Nevýhody:
Nyní se dostáváme patrně k hlavním překážkám současnosti. V případě LED pro osvětlení domácnosti ve srovnatelné podobě tak, jak jsou lidé zvyklí s nejpoužívanějšími světelnými zdroji současnosti, t.j. žárovkami a zářivkami to bude zejména otázka kolik je zákazník ochoten do takového osvětlení investovat. Aby si potenciální zájemci mohli udělat základní cenový rámec, orientačně lze odhadovat, že srovnatelné řešení osvětlení s výkonovými LED v.s. žárovky, zářivky, výbojky vyjde obvykle o řád více. Cena je míněna i pokud nepočítám regulaci, nebo dokonce možnost plynulého nastavení teploty světla. T.j. pokud se jedná o žárovkové svítidlo v ceně 1000,- Kč, pak obdobné svítidlo v provedení LED se srovnatelným světelným tokem vyjde včetně příslušenství na cca 1 - 3.000,- Kč. I když se přece jen nalezne zájemce, pro kterého cena není hlavní překážkou, pak dalším problémem je nedostatek různých typů a designů samotných výkonových LED svítidel. LED svítidla uváděná v jsou v současnosti tzv. malovýkonová, vhodná pro dekorativní a orientační osvětlení